Wniosek o wydanie dowodu osobistego
Sposoby dostarczenia dokumentów
- Wizyta w urzędzie
-
Listownie, drogą pocztową -
Faxem - Formularz elektroniczny
Sposoby odbioru dokumentów
- Osobiście
-
Pocztą -
Elektronicznie
Wymagane dokumenty
- Nie musisz przygotowywać żadnego papierowego wniosku. Urzędnik przygotuje twój wniosek w systemie na podstawie danych, które podasz, i danych z rejestru PESEL.
- Jedna kolorowa fotografia na jednolitym jasnym tle o wymiarach 35 x 45 mm, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, źrenice i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
- Przewiduje się odstępstwa dotyczące fotografii, a mianowicie:
- w przypadku wrodzonych lub nabytych wad narządu wzroku można dołączyć fotografię przedstawiające osobę w okularach z ciemnymi szkłami pod warunkiem przedstawienia orzeczenia o niepełnosprawności osoby z powodu wady narządu wzroku osoby do 16 roku życia (oryginał do wglądu) lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z powodu wrodzonej wady narządu wzroku osoby, która ukończyła 16 lat (oryginał do wglądu).
- w przypadku noszenia nakrycia głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania można dołączyć fotografię przedstawiającą osobę z nakryciem głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny oraz pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej (oryginał).
Komórka organizacyjna
Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich- pokój nr 8 Termin i sposób realizacji
Opłaty
Dowód osobisty wydaje się nieodpłatnie.
Termin i sposób realizacji
- Wymagane dokumenty należy złożyć w urzędzie osobiście w godzinach jego pracy.
-
Wniosek elektroniczny o wydanie dowodu osobistego składa się w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego osobie do 12 roku życia można złożyć na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
-
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się wydanie dowodu osobistego składa rodzic, opiekun lub kurator.
- Złożenie w siedzibie organu gminy wniosku o wydanie dowodu osobistego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności pranych wymaga jej obecności przy składaniu wniosku, wyjątek stanowią osoby, które nie ukończyły 5 roku życia.
- Osoba małoletnia może złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego samodzielnie nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18. urodzin.
- Jeśli składasz wniosek przez internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym.
Na wizytę w urzędzie masz 30 dni od złożenia wniosku przez internet. Po tym terminie twój wniosek nie zostanie zrealizowany (pozostanie bez rozpoznania). - Po złożeniu wniosku Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku.
- Dowód osobisty lub Decyzja o odmowie wydania dowodu osobistego wydawana jest w ciągu miesiąca od złożenia kompletnego wniosku (wraz z wymaganymi dokumentami). Termin może ulec wydłużeniu do dwóch miesięcy w przypadkach wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
- Odmowa wydania dowodu osobistego może nastąpić m.in. w następujących sytuacjach:
- Wnioskodawca nie posiada obywatelstwa polskiego.
- Wnioskodawca wnioskuje o wydanie dokumentu, którego treść będzie niezgodna z danymi ujawnionymi w rejestrach urzędowych.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu ( Dz.U.2023 poz.2798)
Tryb odwoławczy
- Tryb odwoławczy występuje jedynie w przypadku wydania decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego.
- Odwołanie wnosi się do Wojewody w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia, za pośrednictwem organu, który to rozstrzygnięcie wydał. Odwołanie należy złożyć na jeden z poniższych sposobów:
- Pisemnie pocztą tradycyjną (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym).
- Bezpośrednio w siedzibie urzędu w godzinach jego pracy.
- O zachowaniu terminu decyduje data nadania odwołania.
- Wniesienie odwołania jest wolne od opłat.
Dodatkowe informacje, uwagi
- Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.
- Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej może posiadać jeden ważny dowód osobisty.
-
Powód ubiegania się o wydanie dowodu osobistego:
-pierwszy dowód
- zmiana danych zawartych w dowodzie
- upływ terminu ważności
- utrata dowodu
- zmiana wizerunku twarzy
- uszkodzenie dowodu
- wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej
- brak możliwości identyfikacji i uwierzytelnienia lub złożenia podpisu osobistego
- brak certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia lub certyfikatu podpisu osobistego
- kradzież tożsamości
- wymiana dowodu bez odcisków palców
- reklamacja
- inny
- Z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego występuje się co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego lub niezwłocznie w przypadkach z pkt Nr 3.
-
- okresy ważności dowodów osobistych;
-10 lat dla osób od 12 roku życia
- 5 lat dla osób do 12 roku życia
- 12 miesięcy dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców.
- Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
- Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu, w którym został złożony wniosek.
Wszelkie informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać kontaktując się z urzędem osobiście:
Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Stare Bogaczowice – pokój Nr 8.
Informacje można uzyskać również telefonicznie pod numerem telefonu: (74) 8452 724.